بستر سازی و پسیو شبکه یکی از اقدامات ضروری برای راه اندازی شبکه کامپیوتری است. در حال حاضر استفاده از شبکه های کامپیوتری در سطح جهان پیشرفت چشمگیری داشته است؛ به گونه ای که بسیاری از افراد و شرکت های مختلف به دنبال راه اندازی شبکه های کامپیوتر اختصاصی برای خود هستند. امروزه اکثر شرکت ها و اداره های مختلف از شبکه کامپیوتر اختصاصی خود استفاده می کنند. زیرا استفاده از یک شبکه داخلی مزایای زیادی را برای شرکت و کارمندان آن به ارمغان خواهد آورد.

اما برای راه اندازی یک شبکه نیاز به استفاده از برخی امکانات و تجهیزات بوده که یکی از مهم ترین آن ها بستر سازی و پسیو شبکه است. پسیو شبکه به تجهیزات و ابزار های لازم جهت راه اندازی یک شبکه کامپیوتری گفته می شود. این تجهیزات شامل ابزار هایی همچون پریز، داکت، کابل وخواهد بود. واژه پسیو (Passive) به معنای غیر فعال بوده و در شبکه کامپیوتری به قطعات و ابزار های بدون جریان برق گفته می شود. به عبارتی دیگر این قطعات هیچ گونه تاثیری در انتقال دیتا و اطلاعات ندارند. به طور کلی بستر سازی و پسیو شبکه تکمیل کننده زیر ساخت های یک شبکه بوده که انجام آن باید به نحو صحیح صورت گیرد.

اهمیت بستر سازی و پسیو شبکه

اهمیت بستر سازی و پسیو شبکه

معمولا کابل کشی در بستر سازی و پسیو شبکه نقش مهمی را در عملکرد صحیح شبکه و استفاده از امکانات آن ایفا خواهد کرد. همچنین نصب سایر تجهیزات باید به خوبی انجام گیرد؛ زیرا در صورت هرگونه اشتباه در هنگام نصب، این موضوع باعث بروز مشکلاتی در آینده خواهد شد. بنابراین انجام تمامی مراحل بستر سازی و پسیو شبکه باید به صورت کاملا صحیح و استاندارد صورت گیرد.

تجهیزات پسیو شبکه شامل چه مواردی می باشند؟

برای بستر سازی و پسیو شبکه نیاز است تا از قطعات و ابزار های لازم برای این منظور استفاده شود. بنابراین تجهیزات لازم جهت انجام پسیو شبکه شامل موارد زیر خواهد بود.

  • کابل
  • پریز شبکه
  • پچ پنل
  • پچ کورد
  • رک
  • ترانک
  • داک

موارد ذکر شده در قسمت بالا عمده ترین تجهیزات قابل استفاده در بستر سازی و پسیو شبکه بوده که بهره گیری از آن ها لازمهی راه اندازی یک شبکه است. ناگفته نماند که بهتر است انتخاب تجهیزات و ابزار های پسیو شبکه با بالاترین کیفیت ممکن صورت گیرد. زیرا انتخاب تجهیزات با کیفیت، طول عمر و عملکرد بهتر شبکه کامپیوتری را در پی خواهد داشت.

مراحل اجرا بستر سازی و پسیو شبکه

مراحل اجرا بستر سازی و پسیو شبکه

انجام بستر سازی و پسیو شبکه شبکه همانند بسیاری از پروژه ها دارای مراحل مختلفی بوده که انجام آن ها باید به ترتیب صورت گیرد. بنابراین مراحل انجام پسیو شبکه عبارتند از

بازدید و بررسی محل اجرای پروژه

اولین مرحله از بستر سازی و پسیو شبکه بازدید و بررسی محل اجرای پروژه است. این مرحله در میان تمامی مراحل اجرای پسیو شبکه از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود؛ زیرا کارشناس مربوطه در هنگام بازدید از محل پروژه باید تمامی اطلاعات اولیه لازم جهت طراحی آن را جمع آوری نماید. اطلاعات اولیه شامل مواردی همچون مسیر های عبوری، متراژ وخواهد بود. بنابراین کارشناسی که به محل پروژه اعزام می شود باید تمامی اطلاعات اولیه را به صورت کاملا دقیق ثبت نماید؛ تا در هنگام پیاده سازی پسیو شبکه از مشکلات دیگر جلوگیری به عمل آید.

طراحی نقشه زیرساخت شبکه

مرحله دوم انجام بستر سازی و پسیو شبکه مربوط به طراحی نقشه زیرساخت شبکه است. در این مرحله طراحی نقشه پروژه با توجه به اطلاعات ثبت شده در مرحله اول انجام می شود. همچنین در طراحی نقشه زیر ساخت شبکه باید به مواردی همچون شرایط فیزیکی محیط، آینده نگری ها وتوجه بسیاری شود. زیرا ممکن است شرکت محل پروژه، در آینده نیاز به اضافه نمودن امکانات جدید و اضافه ای را داشته باشد. بنابراین نیاز است تا در هنگام طراحی نقشه به تمامی جزئیات محل پروژه توجه شود.

انجام کابل کشی های لازم

پس از طراحی و تایید نقشه نوبت به پیاده سازی آن در محل پروژه می رسد. در سومین مرحله از بستر سازی و پسیو شبکه کارشناسان نصب به محل پروژه مراجعه کرده و نسبت به انجام کابل کشی اقدام می نمایند. کابل کشی ها به طور دقیق و بر اساس نقشه طراحی شده صورت می گیرد. همچنین در این مرحله از دو نوع کابل کشی روکار یا توکار استفاده می شود. البته استفاده از هریک از آن ها بستگی به شرایط محیط خواهد داشت. بهتر است بدانید در روش روکار، داکت های مخصوصی بر روی دیوار نصب شده و کابل های مربوطه درون آن قرار می گیرند. از آنجا که کابل کشی مهم ترین قسمت در بستر سازی و پسیو شبکه محسوب می شود، شرکت های مربوطه از مناسب ترین نوع کابل برای این منظور استفاده می نمایند.

نصب ابزار ها و تجهیزات شبکه

در این مرحله از بستر سازی و پسیو شبکه ابزار ها و تجهیزات شبکه به صورت کامل نصب می شوند. این ابزار ها شامل مواردی مانند رک، پچ پنل، پچ کورد وهستند که نصب تمامی آن ها باید بر اساس نقشه مورد نظر صورت گیرد. همچنین انتخاب تعداد و نوع آن ها بستگی به محل پروژه خواهد داشت.

تست سیگنال شبکه

این مرحله به عنوان آخرین مرحله از بستر سازی و پسیو شبکه محسوب می شود که در طی آن شبکه مورد نظر باید از نظر عملکرد به خوبی تست شود. برای همین منظور کارشناسان مربوطه با استفاده از ابزار های تست این موضوع را به طور کامل بررسی می کنند. در صورتی که تمامی قطعات از عملکرد مناسبی برخوردار باشند تست سیگنال شبکه موفقیت آمیز خواهد بود.

هزینه انجام بستر سازی و پسیو شبکه

به طور معمول در هنگام انجام پروژه ها هزینه یکی از گزینه هایی بوده که برای هر شخص یا شرکتی از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. بستر سازی و پسیو شبکه از این قاعده مستثنی نبوده و هزینه انجام آن اهمیت زیادی دارد. زیرا بسیاری از افراد و شرکت ها به دنبال انجام پروژه با کیفیت خوب و هزینه اندک هستند. بنابراین هزینه انجام خدمات پسیو شبکه بستگی به عواملی همچون متراژ، تعداد ابزار ها و تجهیزات مورد نیاز وبستگی خواهد داشت.