با توجه به اهمیت روز ‌‌افزون شبکه و استفاده از خدمات شبکه ‌‌های اکتیو و پسیو در اکثر کسب و کارها، ما در این مقاله سعی داریم تا به بررسی مفهوم شبکه‌‌ Active، تجهیزات این شبکه و معرفی برخی از مهم‌‌ترین این تجهیزات بپردازیم.

امروزه در دنیا گسترش تکنولوژی و فناوری و ورود آن به تمام بخش‌‌ها و نقاط انواع کسب و کار و نیاز شرکت‌‌ها و سازمان‌‌ها به اشتراک گذاری فایل‌‌ها، اسناد و اطلاعات در هر نوع، به امری حیاتی و غیرقابل انکاری تبدیل شده است. قطعا تحقق این هدف بزرگ نیازمند بستر شبکه می باشد . امروزه ارائه خدمات شبکه Active و پسیو در شرکت‌‌ها و سازمان‌‌ها برای انتقال اطلاعات و داده‌‌ها انجام می‌‌شود.

مفهوم شبکه Active که در سال۱۹۹۹ پدیدار شد و امروزه در اتاق سرورهای تمام شرکت‌‌های سراسر دنیا از آن استفاده می‌‌شود، در واقع ابداعی نوآورانه و خلاق برای انتقال اطلاعات و داده‌‌ها در بستر شبکه است که مدیران فناوری اطلاعات و متخصصین شبکه از آن در حوزه شبکه بهره می‌‌برند.

می‌‌توان گفت که رسالت شبکه Active در واقع رساندن مردم به چیزهایی که دوست دارند و کمک به کارهایی که می خواهند و باید انجام دهند، می‌‌باشد تا بتواند جهان را به مکانی فعال تر تبدیل نماید.

شبکه Active چیست؟

کلمه Active یا اکتیو که در لغت به معنای فعال می باشد، در ساختار شبکه‌‌های کامپیوتری نیز استفاده می‌‌شود. در واقع از آنجا که رفتار شبکه در هر زمان قابل تغییر است، می توان از شبکه Active برای ارائه کیفیتی پویا برای انتقال اطلاعات استفاده کرد.

به دنبال خدمات اکتیو شبکه هستید؟

ما با بهره‌گیری از متخصصین مجرب و آموزش دیده و همچنین با تکیه بر اصل مشتری‌مداری مدعی ارائه خدمات با بالاترین کیفیت به شما می‌باشیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

به‌‌طور کلی می‌‌توان گفت که شبکه Active با استفاده از قطعات و تجهیزاتی در شبکه که با اتصال به برق وظیفه هدایت و تقویت سیگنال‌‌ها را بر عهده دارد، نقش بزرگی را در شبکه ایفا می‌‌کند.

شبکه Active

در واقع شبکه Active در حوزه شبکه‌‌های کامپیوتری به فعالیت های نرم افزاری و پیکربندی دستگاه ها  در شبکه اشاره می‌‌کند.

به عبارت دیگر مدیران فناوری اطلاعات و متخصصین شبکه، از تظیمات و پیکربندی در خدمات اکتیو برای استفاده از دستگاه‌‌های سخت‌‌افزاری مانند روتر و سوئیچ استفاده می‌‌نمایند. به عبارت ساده‌‌تر می‌‌توان گفت که خدمات شبکه Active اقداماتی هستند که روی تجهیزات سخت افزاری شبکه اعمال می شوند.

تجهیزات موجود در شبکه‌‌ Active

به‌‌طور کلی می‌‌توان گفت که در شبکه Active، تجهیزات بسیار مهم و قابل توجهی نصب و استفاده می‌‌شوند.

امروزه تجهیزات ویدئو کنفرانس در انواع مختلف در شبکه اکتیو توسط کاربران استفاده می‌‌شوند که در ادامه به بررسی برخی از آن‌‌ها خواهیم پرداخت.

سیستم ویدئو کنفرانس تله پرزنس

تله پرزنس در واقع انتقال حضور شما به یک مکان در فاصله دور است. به‌‌ عبارت دیگر تله پرزنس، امکان برقراری کنفرانس و جلسه را برای افرادی که از لحاظ فیزیکی در مسافت دور از یکدیگر قرار دارند را فراهم می‌‌نماید. می‌‌توان گفت که این سیستم با نصب مانیتورهای بزرگ و دوربین هایی که در زاویه دید مناسب قرار گرفته‌‌اند، تنظیمات تقریبا ساده‌‌ای دارد.

سیستم ویدیو کنفرانس اتاق جلسات

این سیستم ویدئو کنفرانس در واقع یکی از رایج ‌‌ترین انواع سیستم‌‌های ویدئو کنفرانس است. این سیستم ویدئویی در واقع توانسته است با تنوع قیمت و اندازه‌‌های متنوع در اکثر اتاق‌‌های جلسات نصب و استفاده شود.

سیستم ویدیو کنفرانس مبتنی بر خدمات

درسیستم‌‌های مبتنی بر خدمات کاربر می‌‌تواند از طریق شبکه active موارد بسیاری را کنترل نماید. در این سیستم‌‌ها، به‌‌دلیل وجود پیچیدگی فنی کمتر، مدیریت و استفاده از آن بسیار آسان می‌‌باشد.

سیستم ویدئو کنفرانس یکپارچه

از این سیستم ویدئو کنفرانس در کنفرانس‌‌های گروهی که معمولا اماکن متفاوتی برای نصب تجهیزات وجود دارد، استفاده می‌‌شود. البته تجهیزات اصلی مانند دوربین های اصلی و مانیتورها در محل اصلی کنفرانس نصب می شوند.

سیستم ویدئو کنفرانس رومیزی

سیستم ویدئو کنفرانس رومیزی در واقع  یکی از رایج‌‌ترین سیستم های ویدیو کنفرانس در دنیا است که افراد پرمشغله و کاربران معمولی در یک شرکت می‌‌توانند به آسانی از آن استفاده کنند.

سیستم های تلفن اینترنتی یا Internet – Telephony Gateway

سیستم تلفن اینترنتی که جز تجهیزات شبکه Active می‌‌باشد، در واقع فرصتی را برای طراحی یک سیستم ارتباطات چندرسانه ای در جهان فراهم می کند که در نهایت می تواند جایگزین مناسبی نیز برای زیرساخت‌‌های تلفنی موجود باشد.

موارد استفاده از اکتیو شبکه

انباره های ذخیره سازی یا NAS – Network Attached Storage

در سیستم‌‌های کامپیوتری، برای اتصال دستگاه‌‌های ذخیره‌سازی به سرورها، به صورت از راه دور، از مفهومی به نام شبکه ذخیره ‌سازی استفاده می‌شود. مانند Disk Array که به شکل محلی برای سیستم‌عامل سرور مربوطه نمایش داده می‌شود.

انواع Print Server

وظیفه پرینت سرور این است که چندین دستگاه پرینتر را به یک دستگاه پرینتر مرکزی متصل کند. شیوه کار آن نیز به این شکل است که کاربر می‌‌تواند با فعال کردن پرینتر به‌‌ جای آنکه بتواند دستگاه را فقط به یک سیستم کامپیوتری متصل کند، بتواند آن ‌‌را با استفاده از دستگاه پرینت سرور به نوعی شبکه محلی یا Local Network تبدیل کند. بنابراین در این حالت کاربران و کارمندان بیش‌‌تری قادر خواهند بود با سیستم خود از یک پرینتر استفاده نمایند.

انواع Print Server

انواع تجهیزات شبکه های بی سیم مانند اکسس پوینت

شبکه‌‌های بی‌‌سیم دارای تجهیزات متنوعی هستند که از مهم‌‌ترین آن‌‌ها می‌‌توان به اکسس پوینت اشاره نمود. اکسس پوینت در واقع در شبکه‌‌های وایرلس برای برقراری ارتباط بین دو سیستم کامپیوتری به یک قطعه سخت افزاری به ‌‌نام اکسس پوینت نیاز می‌‌باشد. در واقع میتوان گفت کاری را که سوئیچ در یک شبکه کابلی برعهده دارد، اکسس پوینت در شبکه بی‌‌سیم انجام می‌‌دهد.

تجهیزات مبدل رسانه‌‌ای فیبر نوری یا Fiber Optic Media Converter

مبدل رسانه ای فیبر نوری یک وسیله مستقیم در شبکه Active است که برای ایجاد ارتباط بین دو سیستم متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع مودم دیجیتال و مودم ADSL

کاربران اینترنت امروزه با استفاده از روش‌‌ها و ابزار مختلفی به اینترنت متصل می شوند که می‌‌توان گفت یکی از ساده‌‌ترین و پرکاربردترین روش و ابزار برای اتصال به اینترنت و دستیابی به اطلاعات، استفاده از مودم های دیجیتال و ADSL می باشد .

انواع کارت شبکه

قطعا می‌‌توان گفت که کارت شبکه، جز مهم ترین تجهیزات سخت افزاری شبکه Active در زمان پیاده سازی و پیکربندی یک شبکه است. هر کامپیوتر متصل به شبکه خواه سرویس دهنده باشد، خواه سرویس گیرنده، برای اتصال به شبکه و تبادل اطلاعات، به این قطعه سخت‌‌افزاری مهم نیاز دارد. کارت شبکه در واقع قطعه‌‌ای است که باعث ارتباط بین کامپیوتر و محیط انتقال می‌‌شود. در واقع کامپیوترهایی که دارای اینترفیس شبکه ای onboard نیستند، باید هنگام اتصال به شبکه، از کارت شبکه استفاده نمایند.

انواع درگاه و روتر پیشرفته

روتر نیز یکی دیگر از سخت‌‌افزارهای مهم در شبکه Active است که در واقع در شبکه های LAN و WAN از آن استفاده می شود. از روتر در واقع برای اتصال یک شبکه به شبکه‌‌های دیگر و انتقال اطلاعات در مسافت‌‌های طولانی استفاده می‌‌شود. این قطعه سخت‌‌افزاری در مدل‌‌ها و انواع گوناگونی ساخته می‌‌شوند.

تجهیزات Power Line Communication – PLC

در واقع می‌‌توان گفت که انتقال اطلاعات در شبکه‌‌ها توسط سیستم PLC انجام می‌‌پذیرد.

انواع سوئیچ های KVM

سوئیچ شبکه نیز یکی دیگر از تجهیزات مهم و حیاتی در شبکه های کامپیوتری و شبکه‌‌های اکتیو می‌‌باشد. کاربر در واقع می‌‌تواند به ارسال اطلاعات از طریق شبکه در یک لحظه البته با استفاده از سوئیچ بپردازد.

انواع سوئیچ های KVM

با استفاده از سوئیچ می‌‌توان گفت که سرعت انتقال داده توسط هر کارمند، تاثیری بر سرعت انتقال و دریافت اطلاعات توسط سایرین نخواهد گذاشت. سوئیچ در واقع ارتباط گره‌‌های چندین سیستم را در شبکه‌‌های مختلف امکان‌‌پذیر می‌‌نماید.

IP Power Management

در واقع IP Power Management یک راه حل پیشرفته مدیریت نیرو است که به زیرساخت های شبکه موجود کاربر متصل می شود تا بتواند مدیریت قدرت و کنترل تجهیزات کنترل از راه دور را برای وی فراهم کند.

دوربین های مداربسته، دیجیتال و آنالوگ

در واقع نگهداری و پشتیبانی از شبکه‌‌های کامپیوتری پس از طی مراحل راه اندازی و تنظیم تجهیزات شبکه، یکی از ضرورت‌‌های موجود در این حوزه می‌‌باشد.

مراحل موجود در شبکه Active

به طور کلی ۴ مرحله اصلی در شبکه اکتیو وجود دارد که عبارتند از:

  • پیکربندی تجهیزات شبکه Active مانند سوئیچ، روتر و فایروال
  • نصب سیستم عامل سرور مانند Windows Server
  • نصب سرویس‌‌های تحت شبکه مانند سرویسDomain ، سرویس DHCP
  • نصب نرم افزار های تحت شبکه مانند نرم‌‌افزارهای آنتی ویروس، SQL Server

جمع بندی

با توجه به مطالب ذکر شده در این مقاله به‌‌راحتی می‌‌توان دریافت که شبکه Active مفهوم بسیار گسترده و مهمی در حوزه شبکه دارد.در شبکه اکتیو قطعات و تجهیزات موجود در شبکه است که می‌‌توانند با اتصال به برق کار هدایت و تقویت سیگنال‌‌ها را انجام دهند.

این شبکه ها دارای تجهیزات ویژه، مهم و مختص به‌‌ خود از جمله انواع مودم، کارت شبکه، سوئیچ، روتر، سیستم‌‌های تلفن اینترنتی و ویدئو کنفرانس می باشند که باید از هریک از آن‌‌ها به درستی و در جای خود استفاده شوند تا به مفهوم کلی شبکه در شرکت یا سازمان دست پیدا نمود.