امروزه تقریبا بحث ارتباط در مراکز کار بسیار رونق یافته است. تکنولوژی با رشد و گسترش روز افزون خود همواره به دنبال این امر است که شاغلان کار خود را از راه دور انجام دهند. از طرفی دیگر اپیدمی ویروس کرونا، بر وخیم بودن اوضاع افزوده است و توجه به مجازی بودن کار ها و حضور کمتر در محل کار افزایش پیدا کرده است. یکی از موارد مهم در این زمینه، استفاده از سانترال تحت شبکه است. این سیستم هم اکنون در بسیاری از ادارات و موسسات بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد و تمامی افرادی که از آن استفاده کرده اند، رضایت داشته اند. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با این سیستم آشنا نماییم.

اگر نیاز به خدمات شبکه دارید ما در روترنت می توانیم به شما کمک کنیم.

آشنایی با سانترال تحت شبکه

آشنایی با سانترال تحت شبکه

سانترال تحت شبکه، در واقع IP یکسانی است که در شرکت های مختلف قرار داده شده است. از طریق این شبکه یکسان، به افراد آن شرکت اجازه داده می شود که در هر مکانی بتوانند از سیستم یکسان تلفنی استفاده نمایند.

برای آشنایی بیشتر با این سیستم، باید مثال هایی را در این خصوص ذکر نماییم. یکی از مشهور ترین این نمونه ها، برقراری تماس های تلفنی و ویدیو کنفرانس ها در شبکه های اجتماعی است. در واقع شبکه های اجتماعی از مدت ها قبل از این سیستم استفاده می کردند و به تدریج، ما شاهد این امر هستیم که این سیستم تقریبا در تمامی شبکه های اجتماعی فراگیر شده است. این امر نشان دهنده مفید واقع شدن آن نزد مردم است.

اما در خصوص سانترال تحت شبکه نیز دقیقا پروسه به همین امر می باشد. در واقع امکان ارتباط تمامی افراد یک شرکت به صورت تلفنی و ویدیو کنفرانس در این سیستم تعبیه شده است. تنها کافی است که افراد به این سیستم وصل شوند و بتوانند در محیطی کاملا اختصاصی، مذاکرات را برقرار نمایند.

مزایای استفاده از سانترال تحت شبکه

مزایای استفاده از سانترال تحت شبکه

صرفه بودن

اولین مزیت این سیستم، به صرفه بودن آن از نظر اقتصادی می باشد. برای ارتباط برقرار کردن تلفنی ساده با افراد شرکت، شما مجبور هستید که ساعت ها پای تلفن باشید و هزینه گزافی به شما تحمیل خواهد شد. در صورتی که در این سیستم، هزینه بسیار کمتر می باشد و بنابراین بسیار به صرفه تر است.

عدم حضور فیزیکی افراد

عدم حضور فیزیکی افراد هم از دیگر مزایای این سیستم است. همواره بسیاری از افراد هستند که در ادارات به صورت کادر غیر حضوری فعالیت دارند. در این مورد استفاده از سیستم سانترال تحت شبکه بسیار موثر می باشد و تمامی افراد را در مکان های مختلف گرد هم می آورد.

امکان ضبط مکالمات

امکان ضبط مکالمات به صورت خودکار در این سیستم تعبیه شده است و بنابراین نیازی به صورت جلسه مختصر مکالمات نیست. بنابراین در شرکت های سهامی عام سانترال تحت شبکه می تواند سیستم مفیدی واقع شود.

امکان برگزاری سخنرانی به صورت خودکار

امکان برگزاری جلسات سخنرانی هم در این سیستم وجود دارد. به صورتی که یکی از اعضای شرکت، سخنرانی خود را از قبل آماده کند و به صورت خودکار امکان پخش آن در جلسه اصلی میسر گردد. این یکی از موارد پرکاربرد در در این سیستم است.

انعطاف پذیر‌ترین سیستم صوتی

سانترال تحت شبکه از انعطاف ترین سیستم های صوتی می باشد. این سیستم قابلیت راه اندازی در کمترین زمان ممکن را در اختیار شما قرار خواهد داد و همچنین استفاده از آن بسیار آسان می باشد. به این ترتیب افراد یک شرکت برای کار با این سیستم نیازی به آموزش خاصی ندارند.

انواع سانترال تحت شبکه

انواع سانترال تحت شبکه

سانترال تحت شبکه انواع مختلفی دارد که شما می توانید بر اساس نیاز خود از آنها استفاده نمایید:

سانترال نرم افزاری

یک نرم افزار خاص بر روی سرور نصب می شود و پس از آن شما می توانید از سانترال تحت شبکه استفاده نمایید. این سیستم دارای مزایا و معایبی است. از جمله مزایای آن، رایگان بودن آن می باشد و از موارد معایب آن می توان به نداشتن قدرت کافی برای برگزاری جلسات در تعداد زیاد افراد را نام برد.

سانترال سخت افزاری

همانطور که از نام این سانترال می توان فهمید، با استفاده از نصب قطعات خاصی به اسم ماژول و یا مراکز تلفن ویپ امکان پذیر می شود. درست است که سیستم به این روش اندکی هزینه بر است، اما بسیار قدرتمند می باشد و تا مدت زیادی می تواند نیاز شما به نصب موارد دیگر برای سانترال تحت شبکه را برآورده کند. البته نصب آنها نیاز به حضور افراد ماهر دارد.

سانترال ابری

یکی از سانترال هایی است که شباهت بسیار زیادی با سانترال نرم افزاری دارد. البته با اندکی توجه می توانید تفاوت های آنها را دریابید. سانترال ابری به صورت ماهیانه یا سالیانه  فروخته می شوند و از جمله سیستم های بسیار پرطرفدار هستند.

نکته مهم در رابطه با سانترال تحت شبکه

نکته مهم در رابطه با سانترال تحت شبکه

در رابطه با سانترال تحت شبکه باید چند نکته را در نظر داشته باشید که فهمیدن آنها خالی از لطف نیست. مثلا اینکه شما باید بر اساس جمعیت شرکت، سانترال خود را انتخاب نمایید. طبیعتا شرکت های پرجمعیت، احتیاج به سیستم های قدرتمند تری نیز دارند.

توجه داشته باشید که امکان قرار دادن سانترال تحت شبکه بر روی خط تلفن ثابت نیز وجود دارد. همچنین برای راحتی کاربران، اپ های مختلفی به وجود آمده اند که با اندروید و ios سازگاری دارند. به این ترتیب، افراد برای استفاده از این سیستم نیازی به نرم افزار های خاص ندارند و در هر جایی می توانند با استفاده از تلفن های همراه خود، از این سیستم استفاده نمایند.

هم اکنون سانترال تحت شبکه در برند های مختلفی به بازار عرضه می شوند. برند پاناسونیک، سیسکو و آوایا از مشهور ترین آنها هستند.