با توجه به پیشرفت علم و فناوری در حوزه‌‌های گوناگون، افزایش استفاده تمام سازمان‌‌ها و شرکت‌‌های کوچک و بزرگ تجاری در زمینه‌‌های مختلف و متنوع از سیستم های کامپیوتری و شبکه پسیو و active نیز افزایش پیدا کرده و تقریبا به بخشی بسیار مهم و جدا نشدنی در تجارت تبدیل شده است.

شبکه کردن سیستم‌‌های کامپیوتری یکی از مهم‌‌ترین اقداماتی است که در شرکت‌‌ها و دفاتر جهت سهولت بیش‌‌تر در دسترسی به منابع موجود و اشتراک گذاری آن‌‌ها صورت می‌‌پذیرد. یکی از اصلی‌‌ترین و مهم ترین اقدامات لازم راه اندازی شبکه فراهم نمودن تجهیزات زیرساختی برای آن است.

به بیان دیگر شرکت‌‌ها و دفاتر برای تشکیل شبکه در محیط کاری خود، نیاز دارند تا زیرساخت های ارتباطی لازم را برای راه‌‌اندازی شبکه تامین و نصب نمایند که در حوزه شبکه به این خدمات نصب و راه‌‌اندازی که البته به پیکربندی شبکه ارتباطی ندارد، شبکه پسیو یا غیرفعال گفته می‌‌شود.

به دنبال خدمات پسیو شبکه هستید؟

ما با بهره‌گیری از متخصصین مجرب و آموزش دیده و همچنین با تکیه بر اصل مشتری‌مداری مدعی ارائه خدمات با بالاترین کیفیت به شما می‌باشیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

ما در این مقاله سعی داریم که به بررسی شبکه پسیو بپردازیم.

شبکه پسیو چیست؟

در واقع می‌‌توان گفت که تمام دستگاه‌‌هایی که امروزه در شرکت‌‌های اداری و تجاری توسط مدیران فناوری اطلاعات و کارمندان، مورد استفاده قرار می گیرند، نیازمند شبکه هستند.

انتقال و دریافت انواع مختلف داده، اعم از داده‌‌های صوتی، تصویری و متنی چالشی است که امروزه تمام کاربران سیستم‌‌های کامپیوتری را درگیر کرده است. البته با تکیه بر تکنولوژی شبکه، حل این معضل آسان و ساده شده است. در حوزه شبکه می‌‌توان گفت که علاوه بر تجهیزات شبکه Active که عمده تجهیزات شبکه را به خود اختصاص می‌‌دهد، تجهیزات شبکه شبکه پسیو نیز برای پاسخگویی به نیاز مشتری ارائه می شوند.

از این محصولات در شبکه‌‌های داخلی استفاده می شود و عمدتا از کابل های مسی و فیبر نوری برای ارسال و دریافت اطلاعات در مسافت‌‌های طولانی استفاده می کنند.

شبکه غیرفعال یا پسیو در واقع نوعی از شبکه های کامپیوتری است که در آن هر گره بر روی یک فرآیند از پیش تعریف شده کار می کند. شبکه پسیو هیچ کد یا دستورالعمل خاصی را در هر گره اجرا نمی‌‌کند و رفتار آن‌‌ها را به صورت پویا تغییر نمی دهد. به‌‌طور معمول می‌‌توان گفت که این رفتار به هر گره مربوط به روتر در شبکه مربوط می‌‌باشد.

شبکه پسیو یکی از رایج ترین انواع شبکه است که در اکثر محیط‌‌هایی که شبکه کردن سیستم‌‌ها صورت می‌‌گیرد، یافت می شود. البته این امر مستلزم آن است که کل زیرساخت های شبکه قبل از بهره برداری از پیش تعیین و تنظیم شوند.

شبکه Passive چیست

در واقع هنگامی که یک بسته از یک گره در یک شبکه پسیو عبور می کند، آن گره فقط آن دسته از اقدامات پیکربندی شده را انجام می دهد.

به بیان بهتر، روتر نمی تواند هر کد عبور داده شده را اجرا یا پردازش کند. ماهیت غیرفعال روتر مربوط به ورودی‌‌های مسیریابی آن است که تنها می‌‌تواند توسط مدیر یا روترهای همسایه به صورت دستی به روزرسانی شود.

از جمله اقدامات مهمی که در خدمات پسیو ارائه می شود، می توان به طراحی استاندارد شبکه، پیاده سازی نقشه شبکه، نصب تجهیزات شبکه مانند سوئیچ، روتر و سرور، کابل کشی، داکت کشی و ترانکینگ شبکه، نصب رک و اتاق سرور، نصب سنسورها و تجهیزات هوشمند جهت کنترل و امنیت شبکه اشاره نمود.

مؤلفه های شبکه پسیو

برای راه اندازی شبکه قطعا به تجهیزات پسیو یا غیرفعال مختلفی نیاز می‌‌باشد. این تجهیزات در واقع به منبع برق نیازی نداشته و همچنین در تقویت سیگنال های شبکه نقشی ندارند. ازتجهیزات Passive معمولا در ابزارهای مختلف شبکه استفاده می‌‌شود که اغلب قابل رویت نیستند.

در ادامه به معرفی و بررسی تعدادی از تجهیزات پسیو خواهیم پرداخت:

کابل های شبکه

استفاده از کابل‌‌های مختلف برای کابل کشی ساخت یافته جهت اتصال دستگاه‌‌های فعال در یک شبکه IP، کاملا متداول است. در این بخش به بررسی انواع این کابل‌‌ها پردازیم:

Cat 6 UTP، کابل های مسی

استفاده از این کابل‌‌ها درشبکه به این‌‌صورت است که در یک کامپیوتر، نقطه انتهایی را به یک سوئیچ شبکه وصل می کنند. گاهی در مواردی که مسافت بیشتر از ۹۰ متر نباشد، از آنها برای ایجاد ارتباط متقابل بین سوئیچ ها نیز استفاده می شود.در واقع این همان مسافتی است که از آن برای انتقال داده بدون استفاده از تکرار کننده توسط سوئیچ‌‌ها استفاده می‌‌شود.

UTP Patch Pane

 UTP Patch Panel

از UTP Patch Panel برای خاتمه دادن به تمام کابل های Cat 6 که در اتصال نقاط مختلف سیستم به قسمت انتهایی در شبکه passive استفاده می شود. این کابل ها به طور دائم در پشت پنل UTP Patch Panel و UTP Patch Cords و از طریق درگاه های مربوطه در جلوی سوئیچ های شبکه متصل می شوند.

در واقع این امر امکان ایجاد حرکت بهتر، انعطاف پذیری بیشتر و اعمال تغییرات را بدون ایجاد اختلال در پورت های سوئیچ فراهم می‌‌آورد. تمامی درگاه های موجود در پنل patch برای شناسایی بهتر و آسان‌‌تر هر گره در آن‌‌ها قرار گرفته است.

کابل های فیبر نوری

از کابل‌‌های فیبر نوری برای حمل اطلاعات  در مسافت‌‌های بیش از ۹۰ متر استفاده می شود. درواقع این کابل‌‌ها به جای سیگنال‌‌های الکتریکی که در کابل های UTP مورد استفاده قرار می‌‌گیرند، از نور برای انتقال داده‌‌ها و اطلاعات استفاده می کنند.

به عبارت دیگر، این کابل‌‌ها می توانند داده ها را در مسافت های طولانی تر، حتی تا چندین کیلومتر و صد البته بدون نیاز به تکرار سیگنال های موجودی که در بین دو نوع کابل وجود دارد، حمل کنند. از آن‌‌ها در حالت منفرد جهت انتقال داده در مسافت های طولانی تر و پهنای باند بیشتر و در حالت چندگانه برای مسافت های کوتاه‌‌تر، استفاده می شود.

هر دو طرف آن‌‌ها به طور مستقیم به صفحه فیبر پچ متصل می شوند. این کابل‌‌ها معمولا درانواع ۶ هسته، ۱۲ هسته و ۲۴ هسته وجود دارند. برای هر اتصال، در واقع از دو هسته که یکی برای انتقال و دیگری برای دریافت می‌‌باشد، استفاده می شود .

کارت شبکه

کارت رابط شبکه (NIC) یک جزء سخت افزاری است که بدون آن نمی توان رایانه را روی یک شبکه وصل کرد. این یک برد مدار است که در یک کامپیوتر نصب شده است و اتصال شبکه اختصاصی به کامپیوتر را فراهم می کند. آن را کنترل کننده رابط شبکه، آداپتور شبکه پسیو یا آداپتور LAN نیز می نامند.

سوئیچ شبکه

سوئیچ شبکه وسیله ای کوچک است که ارتباطات را بین چندین دستگاه متصل در یک شبکه محلی (LAN) متمرکز می کند. به تنهایی دستگاه های سوئیچ اترنت سالها پیش از روتر شدن پهنای باند خانگی، در شبکه های خانگی متداول بودند. روترهای خانگی مدرن سوئیچ های اترنت را مستقیماً به عنوان یکی از کارکردهای اصلی آنها ادغام می کنند.

روتر شبکه

روتر، داده ها را در شبکه های رایانه ای دریافت و ارسال می کند. روترها گاهی اوقات با هاب های شبکه، مودم ها یا سوئیچ شبکه passive اشتباه می گیرند. با این حال، روترها می توانند عملکرد این مؤلفه ها را ترکیب کرده و با این دستگاه ها ارتباط برقرار کنند تا دسترسی به اینترنت را بهبود بخشند یا به ایجاد شبکه های تجاری کمک کنند.

انواع مختلفی از رک ها

رک‌‌های شبکه در واقع محفظه ‌‌هایی جهت نگهداری تجهیزات شبکه هستند که در انواع مختف دیواری و ایستاده و با توجه به محیط و فضای اتاق شبکه مورد استفاده قرار می‌‌گیرند.

کانکتورها

کانکتوردر واقع به معنای اتصال دهنده می باشد که به‌‌عنوان یک ابزار شبکه Passive و یک رابط فیزیکی در شبکه استفاده می‌‌شود.

سوکت‌‌های  دیواری

از سوکت‌‌ها در واقع برای اتصال کابل شبکه به سیستم‌‌ها یا کارت شبکه استفاده می شود. سوکت‌‌ها در قسمت انتهایی هر دو طرف کابل شبکه متصل می‌‌شوند.

انواع usb hub

از usb hub، درواقع برای توسعه و تبدیل یک پورت USB به چند پورت دیگر استفاده می شود.

انواع تستر شبکه

تمای مدل‌‌های کابل‌های شبکه پسیو از تابیده شدن ۴ زوج سیم تابیده شده به یکدیگر، ساخته شدند که در صورت قطع شدن یا آسیب دیدن هر کدام از این هشت رشته سیم، شبکه در آن قسمت دچار مشکل شده و به درستی کار نخواهد کرد. بنابراین با استفاده از قطعه تستر شبکه می توان عیب یابی نمود و مشکل را برطرف کرد.

جمع بندی

در گذشته انتقال اطلاعات و داده‌‌ها حتی در یک بخش کوچک از یک سازمان یا شرکت کار بسیار سخت و پر زحمتی بود و تبادل اطلاعات به سختی امکان پذیر می‌‌شد. در واقع تصور انتقال و اشتراک گذاری فایل‌‌ها در مسافت‌‌های طولانی امری غیرقابل تصور بود.

اما امروزه با گذشت زمان و پیشرفت روز افزون علم و ظهور تکنولوژی شبکه کردن سیستم‌‌های کامپیوتری با تجهیزات شبکه Passive و Active، در دو ‌‌صورت شبکه‌‌های Wan برای انتقال اطلاعات به بیرون از یک شرکت امکان پذیر شده است. به‌‌طور مثال برای ارتباط بین نمایندگی‌‌های یک شرکت با هم و همچنین شبکه‌‌های Lan که برای ارتباط و تبادل اطلاعات در یک شرکت وجود دارند، برای دسترسی به اطلاعات، انتقال و اشتراک گذاری آن‌‌ها بین چندین سیستم کامپیوتری یک یا چند سازمان در مسافت‌‌های بسیار دور به راحتی امکان‌‌پذیر می باشد.