همه ی افراد نمونه ای از router را در خانه های خود دیده اند. اما تفاوت بین روتر و مودم را نمی دانند. بیشتر افراد اطلاعاتی از روتر ندارند،  و نمی دانند router چیست و چه کاربردی در شبکه دارد. در این مقاله سعی داریم تا این موضوع را برایتان روشن کنیم. قبلا برای برقراری ارتباط در یک مجتمع از سوئیچ ها استفاده می کردند. اما زمانی که شبکه ها در مکان های مختلف پخش شدند، و فاصله ها زیاد شد، دیگر نمی توان از سوئیچ استفاده نمود. در اینجا روتر نقش اساسی دارد،  و در بین شبکه های مختلف ارتباط برقرار می کند. نام دیگری از router همان مسیریاب است که، شاید بارها به گوش شما رسیده باشد.

به طور کلی در جواب این سوال که router چیست و چه کاربردی در شبکه دارد باید بگوییم که روتر، بسته ها که حاوی داده هستند را، از یک شبکه گرفته و به مقصد می رساند. یا اینکه این بسته های حاوی داده را به اینترنت می فرستد. اگر داده ها در یک شبکه باشند، و رنج ip  آنها یکی باشد، نیازی به استفاده از آن نیست. اما برای ارتباط بین شبکه های مختلف، و اینکه داده ها در شبکه های مختلف انتقال داده شود به router نیاز می باشد. گاهی وقت ها این دستگاه، بین دو شبکه کوچک و محلی ارتباط برقرار می کند. اما زمانی هم وجود دارد که router در بخش وسیعی کار می کند. برای مثال: ارتباط شما با اینترنت و اطلاعاتی که از این سایت ها میگیرید، نقش اصلی با router می باشد.

نحوه کار روتر چگونه می باشد

نحوه کار روتر چگونه می باشد

قبل از اینکه بخواهیم نحوه کار router را بیان کنیم، باید بدانید که عملکرد router، در لایه سوم شبکه، یعنی network انجام می پذیرد. router توسط ip  مسیریابی می کند. حال به بررسی وظیفه مودم، در منزل شما می پردازیم. اساس کار مودم به این صورت می باشد که، خطوط آنالوگ را به دیجیتال و برعکس انجام می دهد. و به هر شبکه یک آدرس ip اختصاص می دهد.

به طور خلاصه میتوان گفت: در داخل مودم، یک router وجود دارد که ارتباط شما با اینترنت و شبکه های دیگر را برقرار می کند. اما زمانی که این اطلاعات  به داخل کامپیوتر شما فرستاده می شود، توسط مودم به سیگنال های آنالوگ تبدیل می شود. چون اطلاعات که وارد کامپیوتر می شود به صورت سیگنال های دیجیتال می باشند. شما در یک شرکتی کار می کنید که، می خواهید به اینترنت هم متصل شوید.، در این صورت هر سیستم کامپیوتر به  router وصل می شود، و یک کابل نیز از router به مودم متصل می شود، و هر کدام به برق متصل می شوند. در این صورت تمام کامپیوتر ها دارای اتصال به اینترنت می باشند.

وظایف روتر

وظایف روتر

از جمله وظایف روتر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. یکی از این موارد، ارتباط بین شبکه های مختلف، با رنج IP  های مختلف می باشد( در حالی که سوئیچ بین اجزای داخلی یک شبکه ارتباط برقرار می کند).
  2. جلوی BROADCAST شدن یک پیغام را می گیرد. چون در سوئیچ یک پیغام که توسط یکی از دستگاه ها فرستاده می شود، برای تمامی دستگاه های موجود در شبکه فرستاده می شود تا مقصد پیغام مشخص گردد. اما در این وسیله(router ) اتفاق نمی افتد و جلوی پیغام های BROADCAST گرفته می شود، می توان گفت، router مانند سد، در برابر این پیام های BROADCAST عمل می کند.
  3. اتصال چند شبکه مختلف را برقرار می کند.

روش های مسیریابی با روتر

روش های مسیریابی با روتر

همانطور که در بالا برای شما توضیح دادیم، کار router ، مسیریابی بین شبکه های مختلف می باشد. این مسیریابی توسط پروتکل های مختلفی از جمله: LINK STATE و DISTANCE VECTOR انجام می پذیرد.

روش های مختلفی برای مسیریابی این دستگاه، وجود دارد:

مسیریابی به صورت ایستا یا همان STATIC ROUTE

روشی می باشد که به صورت دستی می توان تمام مسیر ها را برای تمام شبکه ها تعریف کرد. این کار توسط مدیران شبکه انجام می پذیرد. بدین ترتیب که در زمان کانفیگ کردن آن، برای هر دستگاه مسیرهای خاص را تعریف می کند، برای رسیدن به هر شبکه از بهترین مسیر نوشته شده، حرکت کند. در این زمان، اگر router بخواهد، برای شبکه ی خاصی  بسته ای، ارسال کند، از همان مسیر تعریف شده، عملیات ارسال را انجام می دهد. در این روش یک مشکلی که به وجود می آید، این است که اگر شبکه ی شما خیلی بزرگ باشد،  و تعداد شبکه ها در آن زیاد شود، این کار خیلی زمان بر و طاقت فرسا می شود . چون برای تک تک این شبکه ها، مسیر به صورت دستی تعیین میشود.

مسیریابی به صورت داینامیک DYNAMIC ROUTE

نام دیگر این روش از مسیریابی پویا می باشد. بدین صورت که مسیریابی برای هر شبکه توسط پروتکل های مسیریابی که در بالا توضیح کوتاهی برایتان دادیم، انجام می شود. این پروتکل ها نیز عملیات و کانفیگ کوتاهی نیاز دارد که در ابتدا باید برای آنها تنظیم شود. از جمله بهترین پروتکل های مسیریابی که خیلی زیاد استفاده می شوند، این موارد می باشد: eigrp، ospf

مسیریابی به صورت داینامیک DYNAMIC ROUTE

کلام آخر

روتر ها در برندهای مختلفی در بازار وجود دارند. هر روتر دارای چندین درگاه یا همان INTERFACE می باشد که می تواند شبکه های مجزا را تشکیل دهد. روتر سیسکو یکی از بهترین و قوی ترین روترهای موجود محسوب می شود. یکی از بهترین برندها در زمینه تولید لوازم شبکه، سیسکو می باشد. یکی دیگر از router های بسیار معروف و با قیمت مناسب، که در بازار موجود می باشد، میکروتیک هستند که، بسیار قدرتمندانه عمل می کنند.